Zostań w domu i uczcij z nami Dzień Flagi RP oraz 3 Maja

Flaga RP fot. ŚUW
Zbliża się początek maja, a wraz z nim Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz Święto Narodowe 3 Maja. Niestety, z powodu epidemii koronawirusa mieszkańcy województwa nie będą mogli w tym roku wziąć udziału w tradycyjnych majowych uroczystościach organizowanych przez Śląski Urząd Wojewódzki. Nie oznacza to jednak, że nie możemy wspólnie, choć pozostając w domach, uczcić tych dwóch ważnych świąt narodowych.

Z okazji Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja przygotowaliśmy dwa wydarzenia, w których mogą wziąć udział mieszkańcy naszego województwa. Pierwsze z nich, pn. „#MojaFlagawObiektywie”, polega na nagraniu krótkiego filmiku lub wykonaniu zdjęcia, na którym uczestnicy pokażą samych siebie z biało-czerwoną flagą i odpowiedzą na pytanie „Czym dla mnie jest #MojaFlaga?”. Drugi konkurs, pn. „#MojaFlaga to #BiałoCzerwona” polega z kolei na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej utożsamienie z biało-czerwoną flagą. Co istotne, prace konkursowe będą przesyłane wyłącznie elektronicznie, bez konieczności wychodzenia z domu.
W tym roku świętowanie z okazji Dnia Flagi RP oraz Święta Narodowego 3 Maja przybiera inną formę niż dotychczas. Serdecznie zachęcam jednak wszystkich mieszkańców do udziału w konkursach, a także do wywieszenia flagi w naszym najbliższym otoczeniu. 3 maja zostańcie w domach i wraz z Wojciechem Korfantym, wielkim przywódcą ludu śląskiego, przeżyjcie drogę walki o powrót Górnego Śląska do Polski. Śląski dom był zawsze ostoją polskości, wiary, kultury i tradycji. To w takiej atmosferze rodzinnej wzrastali nasi wielcy bohaterowie, którzy w trzech zrywach powstańczych przywrócili Górny Śląsk Polsce. Świętując w domach, w gronie najbliższej rodziny, oddajmy hołd naszym bohaterskim praojcom – podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.
W najbliższą niedzielę, z okazji 99. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego oraz Święta Narodowego 3 Maja, wojewoda Jarosław Wieczorek złoży też w imieniu mieszkańców całego województwa kwiaty pod Pomnikiem Powstańców Śląskich oraz pod pomnikiem Wojciecha Korfantego w Katowicach.
Szczegółowe informacje na temat konkursów „#MojaFlagawObiektywie” oraz „#MojaFlaga to #BiałoCzerwona” znaleźć można na stronie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego na portalu Facebook – https://www.facebook.com/SlaskiUW. Serdecznie wszystkich zapraszamy do udziału!
***
W tym roku obchodzimy 99. rocznicę zwycięskiego III Powstania Śląskiego. Jest to okazja do refleksji nad przyczynami i skutkami wydarzeń zapoczątkowanych w nocy z 2 na 3 maja 1921 roku. Pomimo dwóch wcześniejszych powstań oraz zwycięstwa list polskich w wyborach komunalnych Komisja Międzysojusznicza planowała przyznanie Polsce znikomego obszaru Górnego Śląska. Odpowiedzią polskiego ludu śląskiego było proklamowanie strajku generalnego, a następnie wybuch III Powstania Śląskiego, na czele którego stanął Wojciech Korfanty. Powstanie trwało 63 dni, objęło swoim zasięgiem cały Górny Śląsk i zakończyło się pełnym sukcesem militarnym. Mimo kontrofensywy niemieckiej powstańcy utrzymali większość odzyskanych terenów. Wydarzenia III Powstania Śląskiego miały decydujący wpływ na decyzję Rady Ligi Narodów i Rady Ambasadorów o przyznaniu Polsce znacznie większego obszaru Górnego Śląska niż wcześniej planowano, wraz z większością obszarów przemysłowych. Powstanie Śląskie było nie tylko zwycięstwem o charakterze zbrojnym, ale także doniosłym wydarzeniem, dzięki któremu Górny Śląsk wrócił do Macierzy, a jego mieszkańcy wnieśli do Polski takie wartości jak umiłowanie Ojczyzny i tradycji, etos pracy oraz wysoko rozwinięty przemysł. Województwo śląskie odegrało bardzo ważną rolę w rozwoju II Rzeczypospolitej oraz odbudowywaniu naszego kraju ze zniszczeń II wojny światowej. Pragniemy złożyć hołd i wyrazić najwyższy szacunek oraz uznanie powstańcom śląskim z ich wielkim przywódcą Wojciechem Korfantym. Niech wielki patriotyzm powstańców, umiłowanie polskości oraz hart ducha i poświęcenie aż do ofiary z życia będą dla nas oraz przyszłych pokoleń wzorem postępowania. A powstańcze czyny niech pozostaną wyrazem najwyższego patriotyzmu w wymiarze ogólnonarodowym i państwowotwórczym.
Share:

Popular Posts

Etykiety

Archiwum bloga

Recent Posts

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Label Cloud