Od 1 października mozna jeździć bez dowodu rejestracyjnego

Znalezione obrazy dla zapytania dowód rejestracyjnyJak informuje Ministerstwu Cyfryzacji od 1 października  można jeździć samochodem bez polisy OC i dowodu rejestracyjnego.
1 października w życie weszły nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Cyfryzacji. W ich świetle kierowcy nie muszą już posiadać przy sobie dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC. W razie kontroli drogowej, ich brak nie będzie karany mandatem.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina i podkreśla, że nowe przepisy nie zwalniają kierowców z obowiązku posiadania prawa jazdy podczas prowadzenia samochodu. Ten dokument trzeba mieć ze sobą zawsze.


 Brak dowodu rejestracji i OC podczas wypadku 

Czy brak dowodu rejestracyjnego nie będzie problemem, gdy uczestniczyliśmy w wypadku drogowym? Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że wystarczy wezwać na miejsce policję - funkcjonariusze mają dostęp do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.


W jaki sposób poszkodowany ma ustalić czy auto sprawcy kolizji zostało ubezpieczone od OC? Czy w takim przypadku pozostaje jednak wzywanie policji?
Na te wątpliwości odpowiada Ministerstwo – W przypadku stłuczki jej uczestnicy, sprawca i poszkodowany, analogicznie do dzisiejszego trybu postępowania, powinni spisać oświadczenie, zawierające podstawowe dane pojazdów oraz kierujących.

 Kiedy będziemy potrzebować dowodu rejestracyjnego?

W niektórych sytuacjach drogowych nadal będziemy potrzebowali fizycznego dowodu rejestracyjnego i polisy OC. Jedną z nich jest wyjazd za granicę. Zniesienie obowiązku posiadania przy sobie tych dokumentów dotyczy tylko Polski.

Karol Matys mówi, że fizyczny dowód przyda się również przy kupnie pojazdu z rynku wtórnego, czy podczas przeglądu na stacji kontroli pojazdów.

Warto również pamiętać, że do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców dostępu nie będą mieli np. strażnicy miejscy. Jeśli nasz samochód zostanie zatem odholowany, aby go odebrać, będziemy musieli okazać dowód rejestracyjny pojazdu.


Share:

Popular Posts

Etykiety

Archiwum bloga

Recent Posts

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Label Cloud