Od jutra tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej

Znalezione obrazy dla zapytania kontrola graniczna

Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej, planowane w dniach 4 lipca – 2 sierpnia, wprowadzone zostanie w związku z odbywającą się w dniach 8-9 lipca w Warszawie doroczną sesją Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz począwszy od 26 do 31 lipca Światowymi Dniami Młodzieży. 


21 czerwca weszło w życie rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji dotyczące wprowadzenia tymczasowej kontroli na granicach wewnętrznych strefy Schengen z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych. Tymczasowe przywrócenie kontroli granicznej, planowane w dniach 4 lipca – 2 sierpnia, wprowadzone zostanie w związku z odbywającą się w dniach 8-9 lipca w Warszawie doroczną sesją Szczytu Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego oraz począwszy od 26 do 31 lipca Światowymi Dniami Młodzieży. 

Przedsięwzięcia tej rangi wiążą się z koniecznością udziału Straży Granicznej w zapewnieniu bezpieczeństwa i porządku publicznego na terytorium kraju, w zakresie jej właściwości służbowej, a w szczególności realizacji zadań dotyczących zagwarantowania bezpieczeństwa na granicach Rzeczypospolitej Polskiej oraz zapobieganiu potencjalnym zagrożeniom ze strony cudzoziemców przebywających na terenie Polski i wjeżdżających na jej terytorium. 

Kontrola zostanie przywrócona na granicach wewnętrznych Unii Europejskiej tj. z Czechami, Niemcami, Litwą, Słowacją oraz w portach morskich i lotniczych, stanowiących granicę wewnętrzną strefy Schengen. W zasięgu terytorialnym Śląsko – Małopolskiego Oddziału Straży Granicznej zostało wyznaczonych 97 miejsc, w których można będzie w tym czasie przekraczać granicę państwową. Ich szczegółowa lista zawarta jest w Rozporządzeniu Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 1 czerwca 2016 roku w sprawie przywrócenia tymczasowo kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową stanowiącą granicę wewnętrzną. 

Działania Straży granicznej realizowane będą w oparciu o mobilne patrole, wykorzystujące pojazdy specjalistyczne tzw. schengenbusy, które wyposażone są specjalistyczny sprzęt i dostęp do baz danych, umożliwiających przeprowadzenie kontroli granicznej poza przejściem granicznym. Kontrole będą miały charakter wyrywkowy lecz trzeba pamiętać, iż podróżni korzystający ze wspólnotowego prawa do swobodnego przemieszczania się muszą mieć przy sobie dokumenty potwierdzające tożsamość i obywatelstwo – paszport lub dowód osobisty. Obywatele państw trzecich są zobowiązani do posiadania dokumentów uprawniających do przekraczania granicy (paszport) oraz potwierdzających prawo pobytu w Polsce (np. wiza). 
Share:

Popular Posts

Etykiety

Archiwum bloga

Recent Posts

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Label Cloud