Będą dotacje na renowację zabytków w Rudach i Jastrzębiu. Dziś ogłoszą wyniki konkursu wojewódzkiego

Już 3 listopada w Sali Sejmu Śląskiego odbędzie się uroczyste wręczenie symbolicznych czeków w ramach otwartego konkursu na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane w 2022 roku przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków województwa śląskiego. Na liście zwycięzców znalazły się dwie parafie z naszego regionu, z Jastrzębia-Zdroju i Rud.

Celem udzielenia dotacji jest wspieranie działań właścicieli lub posiadaczy zabytków dla ochrony i zachowania dziedzictwa kulturowego. Zabytki to ślady działalności ludzkiej. Są niezastąpionym źródłem informacji o życiu i działaniach człowieka oraz o historycznym rozwoju umiejętności artystycznej i technicznej. Zabytki są zasobami nieodwracalnymi decydującymi o tożsamości miejsca. Chcąc zachować łączność pomiędzy przeszłymi i przyszłymi pokoleniami, należy je pielęgnować.

Zgodnie z uchwałą Sejmiku Województwa Śląskiego w roku 2022 przyznano dotacje w łącznej kwocie 2 mln zł. Na długiej liście nagrodzonych znalazły się dwie parafie z naszego regionu. Rzymskokatolicka Parafia p.w. Wszystkich Świętych w Jastrzębiu Zdroju otrzyma na renowację zabytków 30 tys. zł. Z kolei Parafia Rzymskokatolicka Wniebowzięcia NMP w Rudach otrzyma 55 tys. zł. 

Odnowione zabytki w Rudach, Świętochłowicach i Przyrowie - Instytut Myśli  Polskiej im. Wojciecha Korfantego

Share:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Popular Posts

Etykiety

Archiwum bloga

Recent Posts

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Label Cloud