Menu 1poniedziałek, 1 sierpnia 2016

Nawałnica nad Rudami po raz drugi

Piątkowe południe to silny wiatr i ulewa, która przeszła nad Rudami. Jednak w niedzielę było dużo groźniej.
Również w godzinach popołudniowych nad Rudami przeszła potężna nawałnica. Kilka złamanych drzew, kilkadziesiąt zalanych posesji, zalana szkoła, parking, zerwane linie energetyczne, telefoniczne, występujący z brzegów Wierzbnik i potężna rzeka płynąca ulicami Rud oraz brak prądu. Tak wyglądało niedzielne popołudnie i wieczór w Rudach. Kilkadziesiąt jednostek OSP z całego powiatu, wszystkie jednostki z naszej gminy walczyło z skutkami nawałnicy.
Do późnych godzin nocnych trwało umacnianie brzegów oraz budowa wałów na Brantolce przy moście na Przerycie oraz na ulicy Rzecznej. Na szczęście aura w nocy zaczęła się nad nami litować i o godz. 6.00 ostatnie jednostki OSP zostały odwołane z akcji.
Wszystkim strażakom, mieszkańcom składamy gorące podziękowania za pomoc w walce  z żywiołem. Dzięki Waszemu zaangażowaniu udało się zminimalizować i tak potężne straty jakie przyniosła "wielka woda". Dziękujemy mieszkańcom Brantolki za zorganizowanie jedzenia i ciepłej kawy dla strażaków. 
Podziękowania również dla Burmistrza Pawła Macha za szybką reakcję na potrzeby strażaków i mieszkańców od sprzętu począwszy, a na gorącej strawie dla strażaków skończywszy. Dziękujemy również firmom i osobom prywatnym za użyczenie sprzętu od traktorów, koparek, pomp po jakże również przydatne i potrzebne taczki. Ta trudna sytuacja pokazała, że możemy liczyć na sąsiedzką i nie tylko pomoc w sytuacji zagrożenia. Raz jeszcze wszystkim wielkie dzięki. 
Podziękowania również dla księdza proboszcza Sebastiana Śliwińskiego nie tylko za modlitwę, ale i za czynną pomoc w budowaniu wałów  na Brantolce.
Mamy nadzieję, że była to druga i ostatnia nawałnica nad Rudami. Długo jeszcze potrwa liczenie strat. Mamy obiecaną pomoc z strony Gminy i jej jednostek usuwaniu skutków tego niedzielnego kataklizmu. Na bieżąco będziemy przekazywać Państwu gdzie będzie można starać się o pomoc.