Krystyna Lubos dyrygent Chóru im. Juliusza Rogera przeszłą na emeryturę

Zdjęcie użytkownika Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.17 czerwca 2018 roku Zastępca Burmistrza Sylwia Brzezicka-Tesarczyk uczestniczyła w uroczystym pożegnaniu wieloletniej dyrygentki Chóru im. Juliusza Rogera pani Krystyny Lubos.
Uroczyste pożegnanie dyrygentki, która szefowała chórowi od 35 lat odbyło się od uroczystej mszy świętej w kościele Najświętszej Marii Panny w Rudach, a następnie w kameralnym gronie w siedzibie Parków Krajobrazowych członkowie chóru oraz zaproszeni goście pożegnali wieloletnią panią dyrygent.

Krystyna Lubos- zawsze aktywna, potrafiła łączyć pracę zawodową i społeczną z życiem rodzinnym. Jako matka trójki dzieci doskonale łączyła wszystkie funkcje bez szkody dla żadnej z tych sfer.
Jest absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Poznaniu w klasie chóralistyki Stefana Stuligrosza oraz Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Katowicach w klasie dyrygentury symfonicznej Karola Stryji.
Pracując zawodowo jako doktor habilitowana na Wydziale Artystycznym Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, wychowała wielu znakomitych dyrygentów. ( m.in. jeden z byłych absolwentów został Rektorem Akademii Muzycznej w Warszawie-Bogdan Gola ). Prowadziła także wykłady na Uniwersytecie w Ostrawie.
Za osiągnięcia w pracy naukowo-dydaktycznej była 5-krotnie nagrodzona przez Rektora Uniwersytetu Śląskiego.

Pracując zawodowo na stanowisku adiunkta II stopnia, łączyła pracę zawodową z pracą w Filharmonii ROW, gdzie była asystentką dyrygenta oraz muzykiem orkiestrowym. Prowadziła koncerty symfoniczne i popularne. Nagranie prawykonania "Fantazji na chór i orkiestrę, fortepian i głos solowy" , znajduje się w archiwum wilii "Atma" Karola Szymanowskiego w Zakopanem.

Uczestniczyła w I Ogólnopolskim Konkursie Dyrygentów im. Grzegorza Fitelberga w Katowicach.
Kierowała muzycznie Akademickim Zespołem Tańca Politechniki Śląskiej "Dąbrowiacy", który był ambasadorem kultury polskiej na wielu estradach Europy, dwukrotnie w Ameryce, zyskując najwyższe lokaty. Z wyżej wymienionym zespołem nagrała audycje radiowe oraz obrazy obrzędowe dla TV Katowice. Dla potrzeb zespołu opracowała polskie pieśni i tańce narodowe oraz ludowe z regionu krakowskiego i śląskiego. Przygotowała Zespół " Katowice" do Międzynarodowego Festiwalu Folklorystycznego Studentów w Sosnowcu.

Od 30 lat prowadzi Chór im. Juliusza Rogera w Rudach.
Z chórem nagrała dwie audycje dla Polskiego Radia Katowice w cyklu "Nasze chóry śpiewają".
Zespół wykazuje niezwykłą aktywność koncertową, wykonując przeciętnie 20 koncertów w sezonie. Oprócz koncertów krajowych występował w Czechach, Niemczech, w Watykanie. Koncertował na otwarciu "Europejskich dni dziedzictwa kultury" w Rudach, a także na IV Ogólnopolskiej Sesji Naukowej "Juliusz Roger a tradycje śląskie" w Rybniku.

Chór zyskał wysokie lokaty na kolejnych edycjach Festiwalu Chórów do słów J.von Einchendorffa, dwukrotnie nagrodzony nagrodą Grand Prix. Zdobył także Grand Prix na Festiwalu Chórów Górnośląskich DFK w Raciborzu.


Przez 20 lat prowadziła także chór "Seraf" z Rybnika. Chór pod jej dyrekcją ma na swoim koncie szereg nagród zdobytych na krajowych festiwalach. Koncertował w kraju i za granicą: w Republice Czeskiej, na Litwie, oraz w Chorwacji.
Z chórem przygotowała partię wokalną do IX Symfonii L van Beethovena oraz Wojciecha Kilara: Exodus Victoria i Angelus. Chór nagrał dwie płyty. Obydwa chóry współpracują z sobą, wymieniając doświadczenia.

Śledząc działalność pani Krystyny Lubos oraz jej zaangażowanie w ruchu amatorskim należy podkreślić także jej talent organizatorski.
Zmobilizowała chóry do pracy charytatywnej poprzez cykl koncertów "Śladami Juliusza Rogera". Kontynuując dzieło wielkiego społecznika, patrona chóru, śpiewano dla pacjentów szpitali i domów opieki.
Krystyna Lubos założyła Raciborską Orkiestrę Kameralną. Była jej pierwszym dyrygentem i kierownikiem artystycznym.
Zorganizowała trzy edycje Festiwalu Pieśni im. Juliusza Rogera oraz Ogólnopolski Konkurs Kompozytorski jego imienia na opracowanie pieśni również z jego zbioru.

Niekwestionowany jest dorobek i osiągnięcia dyrygenckie Krystyny Lubos. Stale wzbogaca repertuar obejmujący utwory od muzyki dawnej do współczesnej. W pracy jest bardzo dokładna i wymagająca. Jest osobą skromną nie lubiąca zbytecznego blichtru w pracy. Amatorów traktuje profesjonalnie wprowadzając coraz ambitniejszy repertuar o wysokim stopniu trudności. Dostrzegany przez fachowców-specjalistów wzrastający poziom zespołu, jego walory brzmieniowe i klarowność interpretacji, dzięki jej opiece zespół może wysoko sięgać w górę.

Otrzymała wiele nagród indywidualnych i odznaczeń Polskiego Związku Chórów i Orkiestr. Z rąk Ministra Kultury Rzeczpospolitej Polskiej Waldemara Dąbrowskiego nadano jej Odznakę "Zasłużony Działacz Kultury". 
W roku2011 otrzymała Międzynarodową Nagrodę im. Stanisława Moniuszki.

Z rąk Prezydenta R.P. Aleksandra Kwaśniewskiego otrzymała Złoty Krzyż Zasługi.
Dwukrotnie nominowana do nagrody " Mieszka"
23.11.2013 r. obchodziła Benefis 30-lecia pracy artystycznej z chórem im. Juliusza Rogera oraz 50 lecie pracy artystycznej.
26.01.2014 r. została laureatką nagrody Mieszko A.D. 2013 w kategorii twórczość artystyczna- muzyka

Źródło: www. chortownia.org

Zdjęcie użytkownika Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.



Zdjęcie użytkownika Urząd Miejski w Kuźni Raciborskiej.
Share:

Popular Posts

Etykiety

Archiwum bloga

Recent Posts

Unordered List

  • Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit.
  • Aliquam tincidunt mauris eu risus.
  • Vestibulum auctor dapibus neque.

Label Cloud