Menu 1czwartek, 1 września 2016

„Szczupaku czy Ci nie żal, szczupaku wracaj do Rudy”.

Pożegnanie Lata na rzece RudzieSpływ kajakowy rzeką Rudą połączony z piknikiem rodzinnym to weekendowy pomysł Miasta Rybnika, Klubu Gaja i grupy „Aktywni Team”, na symboliczne pożegnanie lata i kolejne działania w ramach adopcji rzeki Rudy.CLICK_TO_ENLARGE DSC_0120.JPGCLICK_TO_ENLARGE DSC_0120.JPGCLICK_TO_ENLARGE DSC_0120.JPGCLICK_TO_ENLARGE DSC_0120.JPG
Dla uczestników pikniku Klub Gaja przygotował ekologiczne gry i zabawy. Zapraszamy w sobotę, 3 września 2016, od godz. 14.30 do 19.00. Spotykamy się na terenie biwaku przy ul. Ks. Emila Szramka nad rzeką Rudą w Rybniku. O godz. 18.30 odbędzie się happening „Szczupaku czy Ci nie żal, szczupaku wracaj do Rudy”.
Dzień pełen wrażeń rozpocznie się poranną zbiórką na przystani rowerowo-kajakowej „Aktywni” w Rybniku-Stodołach. Po krótkim szkoleniu kajakowym jego uczestnicy rozpoczną spływ rzeką Rudą. Start spływu godz. 9.00!

O 14:30 rozpocznie się wspólny piknik z biesiadą przy ognisku, oczywiście nad rzeką Rudą w Rybniku. Podczas pikniku edukatorzy Klubu Gaja prowadzić będą gry i zabawy edukacyjne dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Wszystko wokół rzek i dla rzek oraz mieszkających w nich ryb – w szczególności szczupaków!

Na stoisku „Na stół ryba” będzie można udekorować piernikowego szczupaka. Podczas zajęć plastycznych „Kto tu mieszka”zapoznamy się z tą drapieżną rybą i ją namalujemy.  Na stoisku „Dizajn z Rybą” będzie można samodzielnie odbić szablon …. szczupaka na torbie na zakupy. Najmłodszych zaprosimy do kreatywnej zabawy „Lego Ruda - rzeka idealna” i zbudowania z klocków Lego makiety rzeki. Całe rodziny zapraszamy do gier plenerowych  - „rybnego” domina oraz gry planszowej. Edukacja poprzez zabawę Klubu Gaja realizowana jest w ramach programu „Zaadoptuj rzekę”, którego partnerem strategicznym jest Fundacja PKO Banku Polskiego. Działania edukacyjne zakończą się o godz. 18.30 wspólnym happeningiem „Szczupaku czy Ci nie żal, szczupaku wracaj do Rudy”. Podczas happeningu Szczupaka będzie można zobaczyć na obu brzegach Rudy, a także w jej nurcie.
Nie zabraknie również innych atrakcji dla najmłodszych. Impreza zakończy się koncertem zespołu DECEMBER. Udział w pikniku i na koncercie jest bezpłatny. Uczestnictwo w spływie wymaga wcześniejszego zgłoszenia na stronie Aktywni Teamzobacz 
Pożegnanie lata na Rudzie to doskonała okazja nie tylko do aktywnego zakończenia wakacji, ale również do zaangażowania się w inicjatywy związane z programem “Zaadoptuj rzekę” Klubu Gaja. Ruda, nosząca zaszczytny tytuł Rzeki Roku 2015, została otoczona szczególną opieką przez skupione po obu jej brzegach miejscowości - od źródła do ujścia. W ramach programu “Zaadoptuj rzekę” Klub Gaja oraz Rybnik, Żory, Kuźnia Raciborska oraz sołectwa: Rudę Kozielska, Turze i Rudy podpisały „Porozumienie dla Rudy”.
Partner Strategiczny Zaadoptuj rzekę: Fundacja PKO Banku Polskiego.
Partner Merytoryczny Zaadoptuj rzekę i organizator wydarzenia: Stacja Morska Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego im. Profesora Krzysztofa Skóry w Helu.
Współpraca: Urząd Miasta Rybnik oraz Miłośnicy Rzeki Rudy, F.H.U. AKTYWNI.
Więcej o „adopcji” rzeki Rudy przeczytać można tutaj a o tytule Rzeki Roku tutaj